Čtvrtek 25. 10. - Boříme, tvoříme a bráníme

Drobečková navigace » Hlavná stránka » Akce » Čtvrtek 25. 10. - Boříme, tvoříme a bráníme

news img

BOŘÍME, TVOŘÍME A BRÁNÍME aneb Čeští spisovatelé ve službě vlasti a národu v první polovině 20. století. Tak zní název přednášky Mgr. Daniela Jakubíčka, Ph.D., který trochu netradičně připomene literární osobnosti  období první republiky. 

Naší přednáškou inspirovanou výročím stoleté existence samostatného státu bychom chtěli připomenout starý lesk slovního spojení „služba vlasti a národu“. Sousloví, které minulý režim zprofanoval ideologicky a naše současnost ekonomicky, je dnes již spíše sentimentální frází, připomínanou v souvislosti s vlasteneckým národně obrozeneckým nadšením lidí 19. století.  Ovšem pravdou je, že bez tohoto nadšení bychom asi v těchto dnech neoslavovali stoletou samostatnou historii našeho státu.

„Služba vlasti a národu“ představovala ve společenském měřítku velmi pestrou paletu činností. V duchu atmosféry oslav a připomínky „osmičkových“ výročí, je většinou spíše připomínána v činech dobové politické reprezentace. Přednáška by nás měla přesvědčit, že i řada spisovatelů vzala svou „službu vlasti a národu“ zcela vážně, nezištně a nad rámec osobních povinností běžného člověka a my pak s odstupem několika desítek let můžeme sledovat, jak se spisovatelé zapojili nejen do procesu vzniku ČSR, nýbrž také jak aktivně vstupovali do boje proti fašismu a za národní osvobození během druhé světové války.

Spisovatelé jsou typem umělců nadaných vidět svět v jinak neviděných společenských i politických intencích (svědomí národa), a právě proto, by měli být v národní pospolitosti vždy slyšeni. Jedinečností přednášky bude skutečnost, že řadu připomínaných spisovatelů skutečně v jejich slovech uslyšíme. Autentické hlasy spisovatelů nám tak důvěryhodným způsobem dokreslí jejich umělecko-psychologické portréty.

 

Vstup zdarma.

Drobné občerstvení zajištěno.

 

Vložené: 07. 10. 2018       V menu: Akce

AKTUÁLNÍ NOVINKY

Připravujeme na listopad - 7. 11.

Audiovideo beseda "Na kole do horských vesnic Ázerbajdžánu" s cyklocestovatelem Radomírem Čížkem se koná ve středu 7. listopadu od 17 hodin v Zámeckém klubu. Vstupné 70 Kč.

Naše nová telefonní čísla

Informujeme, že nyní máme v knihovně nová telefonní čísla (mobil) pro jednotlivá oddělení a pracoviště:

 

1. listopad - VETŘELKYNĚ A JÁ

Ve čtvrtek 1. listopadu v 18 hodin zveme všechny mladé i starší milovníky literatury na besedu s autorským čtením mladé hranické debutující autorky Kláry Nováčkové, která vám představí svoji první knihu Vetřelkyně a já. Kniha vyšla v posledních zářijových dnech v nakladatelství Garamond. 

 

Čtvrtek 25. 10. - Boříme, tvoříme a bráníme

BOŘÍME, TVOŘÍME A BRÁNÍME aneb Čeští spisovatelé ve službě vlasti a národu v první polovině 20. století. Tak zní název přednášky Mgr. Daniela Jakubíčka, Ph.D., který trochu netradičně připomene literární osobnosti  období první republiky. 

Knihovna Knihovna Knihovna Knihovna Knihovna Knihovna Knihovna Knihovna Knihovna
kniha